L77DD50SV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 859
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 131
In Stock: 0
Image for L77DD50SV is not available
L77DD50SV
DigiKey Part Number
L77DD50SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DD50SV
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C