L777DFCH37PAM4 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L777DFCH37PAM4-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L777DFCH37PAM4 |
Description | CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.319" (8.10mm) |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Board Side (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |