L717DFCH37P1AMNRM6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
Similar
HARTING
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
NorComp Inc.
NorComp Inc.
In Stock: 21
In Stock: 85
Amphenol CS (FCI)
ITT Cannon, LLC
Image for L717DFCH37P1AMNRM6 is not available
L717DFCH37P1AMNRM6
DigiKey Part Number
L717DFCH37P1AMNRM6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717DFCH37P1AMNRM6
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C