L177SDCG37S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L177SDCG37S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L177SDCG37S |
Description | CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L177SDCG37S Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 250V |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Contact Material Phosphor Bronze |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |