HM2R79PA5108N9LF
DigiKey Part Number
609-HM2R79PA5108N9LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2R79PA5108N9LF
Description
HM2 RAR CNR B8 1CODING
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Board Edge, Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HM2R79PA5108N9LF Models
Category
Pitch
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
5
Series
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Packaging
Tray
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
B 8
Voltage Rating
750Vrms
Number of Positions
40
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C