DAP15S065TLF
DAP15S065TLF
DAP15S065TLF
DigiKey Part Number
609-2811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAP15S065TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAP15S065TLF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Contact Finish
Gold, GXT™
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C