DAP15P565MTXLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 99
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DAP15P565MTXLF
DigiKey Part Number
DAP15P565MTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAP15P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
DAP15P565MTXLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish
Gold, GXT™
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
1000V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C