D50P24B6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 94
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D50P24B6GV00LF
DigiKey Part Number
D50P24B6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P24B6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50P24B6GV00LF Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C