D15S13A4PX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S13A4PX00LF
DigiKey Part Number
D15S13A4PX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S13A4PX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S13A4PX00LF Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C