98414-F06-16LF
DigiKey Part Number
98414-F06-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98414-F06-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98414-F06-16LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)