69176-020LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2387-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 69176-020LF |
Description | CONN RCPT HSG 20POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 69176-020LF Models |
Category | Row Spacing 0.100" (2.54mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bulk | Color Black |
Part Status Active | Features Polarizing Key |
Connector Type | Insulation Material Polyphenylene, Modified |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions | Note Contacts Sold Separately |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |