69168-120HLF
DigiKey Part Number
609-2430-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69168-120HLF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
69168-120HLF Models
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Bulk
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Connector Type
Overall Contact Length
1.000" (25.40mm)
Contact Type
Male Pin
Insulation Height
0.386" (9.80mm)