REC8-243.3SRWZ/H3/A/M
DigiKey Part Number
945-1368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC8-243.3SRWZ/H3/A/M
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.6A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC8-243.3SRWZ/H3/A/M Models
Power (Watts)
8 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1.6A