RAC3.5-3.3SK/277
DigiKey Part Number
945-3177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC3.5-3.3SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 3.5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.06A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC3.5-3.3SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
77%
Size / Dimension
1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
3.3V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
1.06A
Power (Watts)
3.5 W