R-78HB15-0.5L
DigiKey Part Number
945-1612-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78HB15-0.5L
Description
DC DC CONVERTER 15V 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 20V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78HB15-0.5L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
7.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage - Input (Min)
20V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)