HC2-H-DC12V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 1 868
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC2-H-DC12V
DigiKey Part Number
255-1628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC2-H-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current)
7 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1750VA
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA