BV301S12028
DigiKey Part Number
3388-BV301S12028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV301S12028
Description
2.8VA PWR XFMR 50/60HZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8VA Power Transformer 115V Primary 12V Secondary 233mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
2.8VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
29.80mm
Current - Output (Max)
233mA