BV202S12006
DigiKey Part Number
3388-BV202S12006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV202S12006
Description
PWR XFMR 0.6VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.6VA Power Transformer 230V Primary 12V Secondary 50mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
0.6VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
230V
Size / Dimension
24.00mm L x 23.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
19.50mm
Current - Output (Max)
50mA