SR1206JR-7T1K2L
DigiKey Part Number
13-SR1206JR-7T1K2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206JR-7T1K2L
Description
RES 1.2K OHM 5% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)