SMD1812B075TF/33
DigiKey Part Number
13-SMD1812B075TF/33TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1812B075TF/33CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1812B075TF/33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1812B075TF/33
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
20 A