FMP100JT-52-2K2
DigiKey Part Number
13-FMP100JT-52-2K2CT-ND - Cut Tape (CT)
13-FMP100JT-52-2K2TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100JT-52-2K2
Description
RES 2.2K OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
FMP100JT-52-2K2 Models
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)