CQ0402FRNPO9BN120
DigiKey Part Number
13-CQ0402FRNPO9BN120TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CQ0402FRNPO9BN120CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CQ0402FRNPO9BN120DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQ0402FRNPO9BN120
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NPO 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQ0402FRNPO9BN120 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)