CQ0402BRNPO9BN1R5
DigiKey Part Number
13-CQ0402BRNPO9BN1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CQ0402BRNPO9BN1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CQ0402BRNPO9BN1R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQ0402BRNPO9BN1R5
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NPO 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQ0402BRNPO9BN1R5 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)