CC0805MRX7R9BB223
DigiKey Part Number
13-CC0805MRX7R9BB223TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805MRX7R9BB223CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805MRX7R9BB223DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805MRX7R9BB223
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0805MRX7R9BB223 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)