CC0805MKX5R7BB226
DigiKey Part Number
13-CC0805MKX5R7BB226TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805MKX5R7BB226CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805MKX5R7BB226DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805MKX5R7BB226
Description
CAP CER 22UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0805MKX5R7BB226 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)