CC0805MKX5R5BB476
DigiKey Part Number
311-1897-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1897-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1897-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805MKX5R5BB476
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805MKX5R5BB476 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)