CC0805KRX7RBBB102
DigiKey Part Number
311-3592-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3592-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KRX7RBBB102
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KRX7RBBB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)