CC0805KRX5R8BB225 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 733
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 45
Datasheet
In Stock: 273 169
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 80 212
Direct
KEMET
TDK
TDK
In Stock: 114
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0805KRX5R8BB225
DigiKey Part Number
311-3429-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KRX5R8BB225
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0805KRX5R8BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)