CC0805KPX5R5BB106
DigiKey Part Number
13-CC0805KPX5R5BB106TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805KPX5R5BB106CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805KPX5R5BB106DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KPX5R5BB106
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
64 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KPX5R5BB106 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)