CC0805KKX7RBBB223
DigiKey Part Number
13-CC0805KKX7RBBB223TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805KKX7RBBB223CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805KKX7RBBB223DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KKX7RBBB223
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KKX7RBBB223 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)