CC0805JRX7R9BB333
DigiKey Part Number
311-3550-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3550-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3550-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JRX7R9BB333
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805JRX7R9BB333 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)