CC0805JRX7R7BB154
DigiKey Part Number
13-CC0805JRX7R7BB154TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805JRX7R7BB154CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805JRX7R7BB154DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JRX7R7BB154
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805JRX7R7BB154 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)