CC0603JRX7R6BB224
DigiKey Part Number
311-3986-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3986-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3986-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603JRX7R6BB224
Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603JRX7R6BB224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)