CC0603DRNPO9BN6R8
DigiKey Part Number
311-3874-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3874-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3874-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603DRNPO9BN6R8
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603DRNPO9BN6R8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)