AHA25AFB-50R
DigiKey Part Number
YAG1009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-50R
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
AHA25AFB-50R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
25W