AF1206FR-0775RL
DigiKey Part Number
13-AF1206FR-0775RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF1206FR-0775RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF1206FR-0775RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF1206FR-0775RL
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
AF1206FR-0775RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)