AC1206KKX7R9BB225
DigiKey Part Number
13-AC1206KKX7R9BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC1206KKX7R9BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC1206KKX7R9BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206KKX7R9BB225
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC1206KKX7R9BB225 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)