AC0805KRX7R0BB102
DigiKey Part Number
311-3156-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3156-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3156-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KRX7R0BB102
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
AC0805KRX7R0BB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)