AC0805KKX5R9BB225
DigiKey Part Number
13-AC0805KKX5R9BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805KKX5R9BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805KKX5R9BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KKX5R9BB225
Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)