AC0805JRX7R9BB153 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 5 770
Datasheet
0.015 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
AC0805JRX7R9BB153
DigiKey Part Number
13-AC0805JRX7R9BB153TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805JRX7R9BB153
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0805JRX7R9BB153 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)