AC0603KRX7R8BB105 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 779 766
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 15 069
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
AC0603KRX7R8BB105
DigiKey Part Number
13-AC0603KRX7R8BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603KRX7R8BB105CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603KRX7R8BB105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R8BB105
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)