AC0603BRNPO9BN4R7
DigiKey Part Number
13-AC0603BRNPO9BN4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603BRNPO9BN4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603BRNPO9BN4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603BRNPO9BN4R7
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0603BRNPO9BN4R7 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)