AC0402KRX7R8BB682
DigiKey Part Number
13-AC0402KRX7R8BB682TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402KRX7R8BB682CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402KRX7R8BB682DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KRX7R8BB682
Description
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402
Detailed Description
6800 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
AC0402KRX7R8BB682 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)