15KPA75CA/B
DigiKey Part Number
13-15KPA75CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-15KPA75CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA75CA/B
Description
TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
122V Clamp 123.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
122V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123.8A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
83.8V