SDS60US24
DigiKey Part Number
1470-2217-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS60US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.6 A