EME05US24
DigiKey Part Number
1470-3127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EME05US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 208mA 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EME05US24 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
XP Power
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.50" L x 1.00" W x 0.60" H (38.1mm x 25.4mm x 15.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
208mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5 W