ECL25US09-T
DigiKey Part Number
1470-1192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL25US09-T
Description
AC/DC CONVERTER 9V 25W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 9V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL25US09-T Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.46" L x 1.36" W x 0.88" H (87.9mm x 34.6mm x 22.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
9V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.8 A