ECL25US05-T
DigiKey Part Number
1470-2505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL25US05-T
Description
AC/DC CONVERTER 5V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL25US05-T Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
78%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.46" L x 1.36" W x 0.88" H (87.9mm x 34.6mm x 22.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
Current - Output 1
5 A