830003177B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1923-830003177B-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 830003177B |
Description | WE-XTAL QUARTZ CRYSTAL 20.0 MHZ; |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 MHz ±20ppm Crystal 30pF 35 Ohms HC-49/U |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 830003177B Models |
Category | Load Capacitance 30pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 35 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Bulk | Operating Temperature -10°C ~ 60°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 20 MHz | Supplier Device Package HC-49 |
Frequency Stability ±50ppm | Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm) |
Frequency Tolerance ±20ppm | Height - Seated (Max) 0.531" (13.49mm) |