151033RS03000
DigiKey Part Number
732-5013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151033RS03000
Description
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 621nm LED Indication - Discrete 2V Radial
EDA/CAD Models
151033RS03000 Models
Category
Lens Size
3.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
628nm
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
5.55mm